Nowo zaprojektowane obwody i jednostka emitująca światło wytwarzają potężną liczbę przewodnią 33. Dodatkowo nad dwoma tubami lampy zamontowano precyzyjną asferyczną soczewkę optyczną, która rozprasza równomierne światło od środka do krawędzi. Kąt świecenia lampy zwiększa się do 110° po założeniu dyfuzora. Po dołączeniu opcjonalnego dyfuzora kopułkowego kąt rozsyłu światła zwiększa się do 150°.
W celu uniknięcia nieporozumień, liczba przewodnia YS-D3 MKII (GN) i kąt wiązki są oparte na pomiarach wykonanych na lądzie (nie pod wodą).
Niektórzy zawodnicy często podają wartość GN zmierzoną na lądzie i kąt wiązki w wodzie, na przykład GN 33 i kąt wiązki 110 stopni. Jednakże, wartość GN 33 jest oparta na kącie wiązki 60~70 stopni. Kąt wiązki może być zwiększony w wodzie przez efekt kopuły, jednak wartość GN w wodzie jest znacznie niższa niż wartość mierzona na lądzie.
YS-D3 wykorzystuje kondensatory o większej pojemności w porównaniu do tych używanych w konkurencyjnych stroboskopach. Dodatkowo, D3 jest również wyposażony w nowo zaprojektowany obwód ładowania. W rezultacie, YS-D3 będzie strzelać przy GN16 w sposób ciągły bez żadnych przerw. Nawet gdy stroboskop zostanie odpalony na GN22, ponownie wystrzeli w ciągu zaledwie 0.8 sekundy.
Gdy YS-D3 zostanie odpalony przy numerze przewodnim powyżej 22, zostanie wydany dwustopniowy sygnał gotowości do odpalenia. Na przykład, po odpaleniu stroboskopu przy pełnej mocy GN33, stroboskop poinformuje Cię zarówno wizualnie jak i dźwiękowo, że kondensator jest naładowany do odpalenia przy GN22. Następnie, gdy kondensator zostanie naładowany na tyle, aby wystrzelić przy GN33, zostanie wyemitowany inny sygnał. Taka konstrukcja pozwala na wyzwolenie większej ilości migawek w scenach, w których chcemy wykonać jak najwięcej zdjęć, maksymalizując odstępy czasowe pomiędzy kolejnymi scenami.